laureaci konkursu CEBioForum Award

PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEJ BIOTECHNOLOGII LEŻY W ICH RĘKACH. ZNAMY NAJBARDZIEJ INNOWACYJNE FIRMY W TYM SEKTORZE

Eksperci z dziedziny biotechnologii i biznesu przyznali nagrody dla firm, które wyróżniają się innowacyjnością. – Niektóre z tych firm powstały pośrednio dzięki CEBioForum – mówi prof. Tadeusz Pietrucha. – Niech one będą przykładem dla innych. Chcemy zachęcić polskie firmy biotechnologiczne do śmiałego działania, także na rynkach międzynarodowych.

Podczas 19 edycji Central European BioForum 2019 wręczono statuetki CEBioForum Awards. Kandydatów do nagrody w czterech kategoriach (lider rynku, lider R&D, lider strart-up) mogli zgłaszać uczestnicy wydarzenia, a także przedstawiciele firm i instytucji związanych z sektorem biotechnologicznym.

Kapituła konkursu obradowała w składzie: Mikołaj Gurdała (Dyrektor ds. Innowacji w regionie Europy Północnej i Środkowej EIT Health InnoStar), dr hab. inż. Robert Koprowski (Prof. nadzw. Uniwersytetu Śląskiego, ekspert NCBR), Jacek Szwajcowski (prezes Zarządu Pelion SA), Michał Śmiechowicz (Urząd Miasta Łodzi), prof. Tadeusz Pietrucha (Przewodniczący Rady Nadzorczej w Bio-Tech Group, założyciel Bio-Tech Consulting).

W kategorii startup nominowani byli: Biotts sp. z o.o., Uvera S.A., Exal Bone sp. z o. o, Biolumo sp. z o.o., SDS Optic sp z o.o. Kapituła zdecydowała o przyznaniu nagrody firmie Biotts sp. z o.o., która stworzyła urządzenie diagnostyczne, które będzie w stanie szybko i w sposób zautomatyzowany przebadać antybiotykooporność w próbce.

O tytuł Lidera R&D walczyły firmy: Genomtec SA, Captor Therapeutics SA, Find Air Sp. z o. o. Statuetka powędrowała do spółki Genomtec SA, która opracowała podręczne, innowacyjne urządzenie diagnostyczne, oparte na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA.

W kategorii Lider rynku, kapituła zdecydowała nie przyznawać nagrody.

– Bardzo zależy nam, by jak najszybciej dojść do momentu, kiedy polskie firmy biotechnologiczne będą mogły pochwalić się innowacyjnymi produktami. Naszym zdaniem ten moment jeszcze nie nastąpił, dlatego zdecydowaliśmy w tym roku nie przyznawać nagrody – argumentował prof. Pietrucha.

Kapituła przyznała natomiast dwie Nagrody indywidualne. Otrzymały je firmy Personather sp. z o.o. i Captor Therapeutics S.A.

Pierwsza z firm zajmuje się opracowywaniem nowych leków do precyzyjnej terapii onkologicznej, druga – rozwija bardzo innowacyjną technologię precyzyjnej eliminacji patogennych białek poprzez celowaną degradację tych białek.

Podczas 19 edycji CEBioForum powróciła tradycja nagradzania najbardziej innowacyjncych firm tego sektora.

– Wcześniej przyznawaliśmy nagrody Master of Innovations, ale tradycja ta została przerwana. Postanowiliśmy do niej powrócić, by wyróżnić te firmy, które nie boją się stawiać na innowacje – tłumaczył prof. Pietrucha. – Tak, jak mogliśmy usłyszeć podczas prelekcji – firma biotechnologiczna jest jak tratwa: albo dopłyniemy do raju, albo się utopimy. Trzeba jednak podjąć ryzyko.

statuetka