widok na nowy jork

CEBioForum furtką na globalne rynki

Polska ma szansę stać się wkrótce jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do prowadzenia badań klinicznych i rozwoju biotechnologii Co należy zmienić, by tak się stało i jak rozpocząć współpracę z zagranicznymi inwestorami?

Przedstawiciele sektora biotechnologicznego z USA przyjechali do Polski, by wziąć udział w 19 edycji Central European BioForum 2019. Jak oceniają szanse na współpracę między Polska i Stanami Zjednoczonymi? Walter Klemp, dyrektor generalny Moleculin Biotech (USA) zapewniał, że w naszym kraju jest duży potencjał do rozwoju sektora biotech.

– Moim zdaniem Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do prowadzenia badań klinicznych – mówił. – Polska ma wspaniałą infrastrukturę medyczną, bardzo dobre szpitale i kliniki. To ogromna możliwość dla nas. W USA prowadzimy wiele badań klinicznych, do których trudno nam znaleźć pacjentów, bo uczestniczą w innych badaniach. W Polsce możemy prowadzić wysokiej jakości badania i zyskać dostęp do pacjentów, którzy w nich wezmą udział. W USA to bardzo trudne.

Głównym problemem, z jakim boryka się polska biotechnolgia jest brak konkretnych planów na rozwój tego sektora.

– Epoka pierwszej wielkiej biotechnologii już się skończyła. To w niej były okresy patentowe 10-15 najlepszych leków w historii i leki, które obecnie przychodzą do organów refundujacych są dużo mniej obiecujące – mówił Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. – Chciałbym, byśmy zastanowili się jaką biotechnolgię w Polsce rozwijać.

Dyrektor Staniłko podkreślał, że biotechnologia jest ważną gałęzią polskiej gospodarki.

– Bez biotechnologii nie poradzimy sobie z 21 wiekiem: z żywieniem, z leczeniem,

leczeniem ekosystemów środowiskowych, które wymagają interwencji na skutek naszych działań, postępu cywiliazacyjnego – wyjaśniał. – Zastanówmy się, jak taki kraj jak Polska, który nie ma znaczących osiągnięć w tej dziedzinie powinien rozwijać biotechnologię? W co naprawdę warto inwestować?

Central European BioForum stało się właśnie platformą, która ma łączyć przede wszystkim polski sektor biotechnologiczny i ułatwić firmom kontakty z zagranicznymi inwestorami.

– Takie wydarzenia jak CEBioForum to idealny moment do spotkania się i wymiany poglądów np. z biznesem. Jest to doskonałe miejsce do pewnych inspiracji – uważa Michał Kurzelewski, Dyrektor Medyczny Pfizer Polska. – Słyszeliśmy wykład dyrektora Jana Staniłki, który mówił, jak wiele jest możliwości rozwoju dla biotechnologii w Polsce. Uważam też, że, kongres BioForum jest to doskonałe miejsce dla wymiany doświadczeń i dyskusji nad rozwiązaniami jeśli myśli się o rozwoju firmy w kierunku biotechnologii.

Uczestnicy 19 edycji wydarzenia podkreślali także, że konferencje branżowe mają znaczący wpływ nie tylko na projekty naukowo-badawcze, ale także pozwalają firmom działającym w sektorze farmaceutycznym, czy ochrony zdrowia zdefiniować potrzeby rynku.

– W tej chwili biotechnologia w obszarze ochrony zdrowia to wiodący segment. Wciąż jest to bardzo istotny element rozwoju kraju. Ze strony gospodarki to także ogromne koło napędowe – dodaje dyrektor Kurzelewski.

W ramach zacieśniania współpracy międzynarodowej, kolejna amerykańska edycja CE BioForum ma się odbyć w listopadzie w Bostonie.